Verimli Çalışmak

Verimli Çalışmak

Bir girişimciyseniz ve ülkenizin gelişmesini istiyorsanız, üstünüze düşen görevin bilinciyle düzenli bir şekilde çalışmanız gerektiğini de biliyorsunuzdur. İşte size verimli bir çalışma için öneriler!

Sık kullandığınız bir yer bulun

İlla çalışma odası olmak zorunda değil! Kendinizi rahat hissettiğiniz ve eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz her yer sizin çalışma yeriniz olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çalışacağınız yerin belirli bir yer olması. Örneğin misafir odasını çalışma yeri olarak belirlediyseniz, orayı yalnızca çalışma odası olarak kullanın.Çalışma yerinizi bu şekilde kodlarsanız oraya girer girmez sorumluluklarınızı hatırlayacaksınız ve bu sizi çalışmaya itecek.

Program yapın

Alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurun ve her durum için bir çalışma planı hazırlayın, böylece çalışmamak için bir bahaneniz kalmayacak!

Gereksiz eşyalardan kurtulun

Çalışma yerinizdeki dikkat çekici her nesneden kurtulun- posterler, ıvır zıvırlar, dergiler… En azından bakış açınızda olmayan, uzak bir yere yerleştirin ki dikkatinizi dağıtamasınlar.

Başlamadan her şeyi hazır edin

Çalışmaya oturunca gerekli eşyaları almadığınızı fark etmek, kalkıp almak, başka şeyleri unuttuğunuzu fark etmek, yeniden kalkmak… Bunlar yalnızca vakit kaybı! Çalışmaya başlamadan önce gerekli tüm eşyaları hazırlayın, bir bardak suyunuzu da ihmal etmeyin (er geç susayacaksınız!) Telefonunuzu kapatın veya farklı bir odaya koyun, asla gözünüzün önüne koymayın. Bu diğer dikkat dağıtıcı eşyalar için de geçerli.

Programa uyun

Yanınıza bir saat alarak veya alarm kurarak Pomodoro tekniğini (Francesco Cirillo tarafından icat edilmiş bu teknik şu şekilde işler: 25 dakika çalışma + 5 dakikalık mola bir pomodoro eder ve 4 pomodoroyu tamamladığınızda 30 dakikalık bir mola hakkınız olur.) uygulayabilir veya yalnızca programınıza uyum sağlayabilirsiniz. Fazla vakit harcamadığınızdan emin olun.

Yardımcı öğeler

Tamamen sizin isteğinize kalmış bazı yardımcı öğeler yardımıyla konsantrasyonunuzu arttırabilirsiniz: Hafif bir müzik koymak, sevdiğiniz bir içeceği almak… Çalışmadan önce kısa bir yürüyüş veya egzersiz yapmanız da faydalı olacaktır.

Dekorasyonu dikkatli düzenleyin

Eğer bir çalışma odanız ve imkanınız varsa, odanızı dekore ederken kırmızı gibi agresif renkler yerine mavi gibi dinginliği arttırıcı renkler tercih edin. Renklerin insan psikolojisi üzerine etkisi kanıtlanmış bir gerçektir.

Mola verin

Saatlerce aralıksız çalışmak veriminizi düşürecektir. Programınıza uygun mola saatleri ekleyin, haftada bir kez de olsa hiç çalışmadığınız bir gün yaratın.

Kendinizi sevin

Çalışma saatleri içinde kaybolmayın, kendinize zaman ayırın. İlham verici müzikler, dinleyin, tiyatrolara gidin ve ufkunuzu genişletin. Bilgi birikiminiz arttıkça çalışmanızın veriminin de doğru orantılı bir şekilde arttığını fark edeceksiniz.


Yorumlar:

Bu makaleye henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yazın!


Bir yorum bırakın:

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Hemen üye olun!