Markanızın İsmi

Markanızın İsmi

Uzun süredir hayalini kurduğunuz projenin ayrıntılarını sonunda netleştirdiniz, her şeyiniz hazır- tek bir şey dışında: Markanızın ismi!

Markanızın ismi ve sembolü, tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir: Sizi diğerlerinden ayıran en önemli öğelerden biri olmasının yanı sıra hatırlanmanızı (veya hatırlanmamanızı) sağlar.

Peki, böylesine önemli bir konuda aklınıza hiç fikir gelmiyorsa? İşte size markanıza bir isim bulmanın püf noktaları!

Orijinallik

Markanızı diğerlerinden ayrıştıran en önemli özellik bu olacağı için isminizin orijinal olmasına dikkat edin. Asla popüler veya diğer markaların kullandığı isimleri tercih etmeyin. Örneğin hamburger satıyorsanız ve markanızın ismi “Burger ...” ile başlıyorsa dış pazarlara açılamayacak, taklitçilikten öteye gidemeyeceksiniz demektir.

Markayla uyumu

İsminizin yarıştığınız piyasayla ilgili olması ve vadettiğiniz özellikleri anımsatması önemlidir, öte yandan anlamsız fakat akılda kalıcı kelimeler de aynı etkiyi verecektir: Omo, Alo gibi.

Kısa ve akılda kalıcı

Marka ismini mümkün olduğu kadar kısa tutun, böylece hatırlanması daha kolay olacak ve insanların ilgisini çekecektir. “Scholotsky’s Dell’in başarısız olmasının bir nedeni de adıdır. Tellaffuzu zor, anlaşılması zor, yazımı zordur.” Diyor pazarlama stratejisi firması sahibi Al Ries.

Başka dilde farklı anlama gelmemeli

Global bir marka olmak istiyorsanız, markanızın isminin başka dillerde ne anlama geldiğini etraflıca araştırmalı, gerekirse profesyonel destek almalısınız. NOVA markasının Latin Amerika’da satışlarının yok denecek kadar az olma sebebi olarak Nova’nın İspanyolcada “gitmez” anlamına gelmesi gösteriliyor.

Sadelik

Telaffuzu zor, anlaşılmaz kelimeler markanızın popülerliğini düşürecektir. Pek çok Japon markasının bu sebeple daha kısa ve diğer dillere benzer isimler seçtiği bilinen bir gerçek.

Sık kullanılan kelimeler tercih edilmemeli

Piyasada sık kullanılan kelimeler ve pazarınızda en sık tercih edilen kelimelerden uzak durmalısınız. Hayvan haklarıyla ilgili bir projeniz varsa, projeyi adlandırırken “barınak” kelimesini kullanmanız size bir şey kazandırmayacak ve diğerlerinden farkınız kalmayacaktır.

Türkçeye özel harflerden kaçının

Gözünüz yükseklerdeyse “ç,ğ,ö,ş,ü” seslerinden kaçınmaya dikkat edin, bu aynı zamanda web sitenizi kurarken size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Bulduğunuz ismi araştırın

Mükemmel ismi bulduğunuza inanıyorsanız, son olarak ismi her yerde aramaya; özellikle patentinin bulunup bulunmadığına dikkat edin. Başka piyasalardaki isimlerle benzer olmadığına emin olduktan sonra gönül rahatlığıyla isminizi kullanabilirsiniz.


Yorumlar:

Bu makaleye henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yazın!


Bir yorum bırakın:

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Hemen üye olun!