Hibe Desteği

Hibe Desteği

Girişimciler hibe desteğini nasıl elde edebilir?

Türkiye’nin gelişmiş devletler seviyesine ulaşması için en önemli şartlardan biri dışarıya bağlı kalmamak, kendi orijinal fikirlerimizle dünyaya açılabilmektir. Son yıllarda girişimciliğin önemini iyice kavrayan Türkiye, gençlere yatırım yapıyor ve girişimcilere çeşitli olanaklar sunuyor, KOSGEB projesi de bunlardan biri. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), adından da anlaşıldığı üzere kendi işini kurmak isteyen veya kurduğu işi geliştirmek isteyen tüm girişimcilere tam destek sağlıyor. İşinizi kurmak ve büyütmek amacıyla kullanacağınız para fonuna ulaşabilmek aslında sandığınızdan daha kolay.

İşkur ve KOSGEB, hibe desteği vermek ve girişimcinin becerilerini arttırmak amacıyla her ilde ücretsiz bir “uygulamalı girişimcilik etkinliği” veriyor. İlkokul mezunu ve 18 yaş üstü herkes bu imkândan yararlanabiliyor; ancak para yardımı alabilmesi için 32 saat süren kursa tam katılım bekleniyor. Bu kursun gerekliliğine vurgu yapan KOSGEB, iş planı hazırlama yönündeki eğitimlerinin büyük bir kazanç olduğunun altını çiziyor. 70 saatten 32 saate düşürülen eğitimin başarıyla tamamlanması halinde 1 ay sonra girişimciye “girişimcilik sertifikası” veriliyor. Bu sertifika, girişimcinin KOSGEB’e projesini sunarak hibe desteği başvurusunda bulunmasını sağlıyor. Projenin gelecek vadettiği düşünülürse girişimci kısa sürede para yardımına ulaşabiliyor.

Girişimcilerin hibe desteği alabileceği tek seçenek bu değil.

TÜBİTAK, Bireysel Genç Girişim desteği programlarını hayata geçirerek Türkiye’nin gelişmesine bir yardımda bulunuyor. TÜBİTAK, genç girişimcilerin başvurularını internet üzerinden alıyor ve kabul gören projeler 2 aylık bir eğitimi ve mentor desteğini kabul etmesi koşuluyla 150 bin liralık para desteğe kavuşuyor. Proje fikrinin hayata geçirilmesi, sözleşmelerin hazırlanması… vb faktörler ise daha sonradan düzenleniyor ve bu süreci tamamlayan genç girişimciler, destek hedeflerine ulaşmış oluyor.

FikirAtölye ise kaliteli girişimlerle yatırımcıları buluşturarak hedefinize diğer seçeneklerden daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor. Amacımız şirketleri girişimcilik ekosistemi ile tanıştırıp dâhil etmek ve destekleyici olmalarını sağlamak. Tek yapmanız gereken üye olup girişiminizi bizimle paylaşmak! Kabul görmeniz halinde mentor desteği sağlayarak sizi girişiminize uygun bir şirketle buluşturuyoruz. Şirketler girişiminize yatırım yapabilir veya farklı modeller ile ortaklıklar,işbirlikleri kurabilirsiniz.

Gençler karamsarlıktan kurtulup çevrelerindeki seçenekleri değerlendirmeli ve hemen işe koyulmalı. Unutmayın, Türkiye’nin geleceği bizim elimizde!


Yorumlar:

Bu makaleye henüz yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz yazın!


Bir yorum bırakın:

Yorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Hemen üye olun!